RODITELJSKE PERSPEKTIVE: OSEĆANJA I JASNE GRANICE
RANI RAZVOJ (SALA 1)
09:45 - 10:00
Uvod u konferenciju i pozdravna reč
Jelena Đoković, globalna direktorka i suosnivačica Novak Đoković Fondacije.
10:00 - 10:40
Predavanje
Rani rast i razvoj - period neograničenih mogućnosti
Prof. dr Nirvana Pištoljević (BIH)
Prof. dr Nirvana Pištoljević je izvršna direktorka nevladine organizacije EDUS (Edukacija za sve), autorka seta razvojnih bihevioralnih skala, priručnika i brošura za stručnjake, ali i roditelje koji po prvi put u BIH omogućavaju adekvatnije praćenje ranog rasta i razvoja.
10:50 - 11:30
Predavanje
Socio-emocionalni razvoj dece: Uloga responzivnog roditeljsva u razvoju dece
Prof. Ksenija Krstić
Prof. Ksenija Krstić je vanredna profesorka na Odeljenju za psihologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
11:45 - 13:00
Panel
Porodični odnosi i roditeljstvo
Prof. dr Jelena Vranešević
Prof. dr Jelena Vranešević je redovna profesorka na odeljenju za pedagogiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Predaje pedagošku psihologiju, razvojnu psihologiju, komunikaciju i konstruktivno rešavanje sukoba i na master studijama predmet razvoj i prava deteta.
Dr Aleksandar Misojčić
Dr Aleksandar Misojčić je doktor medicine i psihijatar sa velikim kliničkim iskustvom. Osnivač i vlasnik psihoterapijske specijalističke ordinacije “REČ” u Beogradu. Integriše biološku psihijatriju i psihoterapijski tretman.
Moderatorka: Dubravka Radusinović
14:00 - 14:40
Predavanje
Budi ruka koja voli i reč koja sokoli: Prepoznavanje toksičnog stresa kod dece
Prof. dr Milica Pejović Milovančević
Prof. dr Milica Pejović Milovančević je direktorka Istituta za mentalno zdravlje u Beogradu. Njen uži predmet interesovanja je dečija psihijatrija, etiopatogeneza poremećaja iz spektra autizma, rad sa zlostavljanom i zanemarenom decom, ispitivanje zlostavljanja i zanemarivanja na mentalno i somatsko zdravlje pojedinca.
14:50 – 16:30
Predavanje
Samopouzdanje i samopoštovanje dece: Kako čuvati, kako graditi
Msc Tea Knežević (Hrvatska)
Msc Tea Knežević je magistarka psihologije, specijalizantkinja transakcijske analize, terapeutkinja igrom, osnivačica i suvlasnica Centra Proventus.
16:40 – 17:50
Program “Putem Šampiona”: Ko je zapravo šampion?
Vlade Divac
Vlade Divac je legendarni jugoslovenski i srpski košarkaš. Bio je jedan od prvih Evropljana koji je zaigrao u NBA. Sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio je dva svetska prvenstva u košarci, tri evropska prvenstva i dve srebrne medalje na Olimpijskim igrama. Nakon završetka igračke karijere postao je skaut Los Anđeles Lejkersa i sportski direktor košarkaške sekcije Real Madrida. Bavi se humanitarnim radom, zbog čega je postao ambasador dobre volje Ujedinjenih nacija.
Moderatorka: Ana Jovanović, autorka programa "Putem šampiona"
17:50 - 18:00
Zaključci konferencije
Jelena Đoković, globalna direktorka i suosnivačica Novak Đoković Fondacije.
ODGAJANJE TINEJDŽERA (SALA 6)
09:45 - 10:00
Uvod u konferenciju i pozdravna reč
Maja Kremić, nacionalna direktorka Novak Đoković Fondacije
10:00 - 10:40
Predavanje
Kako da lakše razumete svoje tinejdžere
Jelena Holcer
Jelena Holcer je diplomirana pedagoškinja, radi sa roditeljima i decom. Njeno radno isksutvo obuhvata poslove u različitim školama i predškolskim ustanovama, izdavačkim kućama, radio i tv stanicama. Autorka je brojnih knjiga za decu i roditelje.
10:50 - 11:30
Predavanje
Adolescenti i autentičnost
Mr Irena Orlović (Hrvatska)
Mr Irena Orlović je psihološkinja-psihoterapeutkinja, magistarka nauka, završila je psihosocijalno savetovanje na Univerzitetu u Gracu. Osnivačica izdavačke kuće Harfa. Članica Hrvatske asocijacije za zdravstvenu pedagogiju.
11:45 - 13:00
Panel
Opasan beg od osećanja
Adriana Pejaković
Adriana Pejaković je diplomirana psihološkinja na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Psihoterapeutkinja na edukaciji iz pravca transakciona analiza. Radi u stručnoj službi Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore za rad sa decom i maloletnicima u krivičnom psotupku. Trener asertivne komunikacije.
Vesna Brzev Ćurčić
Vesna Brzev Ćurčić je diplomirana psihološkinja, specijalistkinja medicinske psihologije, subspecijalistkinja psihoanalitičke psihoterapije, trening psihoanalitičarka i supervizorka Psihoanalitičkog društva Srbije. Radi sa odraslima i adolescentima. Jedna od osnivača Odseka za adolescentnu psihijatriju KBC „Dr Dragiša Mišović“ Dedinje.
Moderatorka: Dolores Milošev Erdeg
14:00 - 14:40
Predavanje
Transformacija u adolescenciji kao potencijal za promenu
Vladimir Borovnica
Vladimir Borovnica je psiholog, specijalista medicinske psihologije i porodični psihoterapeut. Zaposlen u bolnici za psihijatriju KBC „dr Dragiša Mišović“ na Dedinju.
14:50 – 16:30
Predavanje
Komunikacija sa adolescentima – kako naći put od srca do srca
Dr Biljana Pirgić
Dr Biljana Pirgić je dečija i adolescentna psihijatrica i psihoterapeutkinja. Radi u privatnoj praksi od 2009, do tada je radila u Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu i u KBC „Dr Dragiša Mišović“ na Dedinju.
16:40 – 17:50
Panel
Digitalno nasilje – nasilje digitalnog doba
Prof. dr Dobrinka Kuzmanović
Prof. dr Dobrinka Kuzmanović je doktorka psiholoških nauka, zaposlena na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na Seminaru za društvene nauke. Višegodišnja saradnica Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, UNICEF-a, OEBS-a. Učesnica u brojnim međunarodnim projektima (OECD/PISA – Programme for International Student Assessment, OECD/TALIS – Teaching and Learning International Survey, Global Kids Online, EU Kids Online, Learning for the 21st Century itd.) i domaćim (Škola bez nasilja, Bezbedno školsko okruženje, Istraživanje elekstronskog nasilja u osnovnim i srednjim školama u Srbiji, Bezbedan internet za celu porodicu).
Igor Jurić
Osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu, Pokretač sistema Amber Alert u Srbiji za objavljivanje informacija javnosti u specifičnim slučajevima nestale dece.
Petra Lukić Jović, tinejdžerka
Moderatorka: Aleksandra Ružičić
17:50 - 18:00
Zaključne poruke
Maja Kremić, nacionalna direktorka Novak Đoković Fondacije.
Interaktivna predavanja
SALA 2
10:00 - 11:30
Roditeljski strahovi i očekivanja: Mi i naša deca licem u lice
Dr Biljana Pirgić
Dečiji i adolescentni psihijater i psihoterapeut. Radi u privatnoj praksi od 2009.godine. Do tada je radila u Institutu za mentalno zdravlje, Beograd i u KBC „Dr Dragiša Mišović“, Beograd.
11:45 - 13:00
Podrška, NE perfekcija: Kakva su deca potrebna roditeljima?
Smiljana Grujić
Psiholog i psihoterapeut konstruktivističkog pravca i glavni programski menadžer u Novak Đoković Fondaciji. U fokusu njenog rada su nenasilno rešavanje konflikata i upravljanje osećanjima. Autorka i koautorka više akreditovanih programa stručnog usavršavanja zaposlenih u obrazovanju. Koautorka programa “Podrška, ne perfekcija” u Novak Đoković Fondaciji.
14:00 - 15:30
Deca koja se razvijaju drugačije
Prof. dr Nirvana Pištoljević
Izvršna direktorka nevladine organizacije EDUS (edukacija za sve). Autorica seta razvojnih bihevioralnih skala, priručnika, brošura za stručnjake i roditelje koji prvi put u BiH omogućavaju adekvatnije praćenje ranog rasta i razvoja.
16:40 - 18:00
Rad sa adolescentima i njihovim roditeljima: Naučene lekcije
Spec. medicinske psihologije Vladimir Borovnica
Specijalista medicinske psihologije, porodični psihiterapeut, zaposlen u bolnici KBC „Dragiša Mišović“ Beograd.
SALA 3
10:00 - 11:30
Ukradena bezbednost
Igor Jurić
Osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu. Pokretač sistema Amber Alert u Srbiji za objavljivanje informacija u javnosti u specifiičnim slučajevima nestale dece.
11:45 - 13:00
Od brige o sebi do ljubavi za sve
Msc Marko Radivojević
Diplomirani master psiholog Fakulteta za psihologiju i neuronauku Mastriht u Holandiji. Završio bazični i napredni kurs couching psihologije. Facilitator u programu “Podrška, ne perfekcija”.
14:00 - 15:30
Da li slušamo decu?
Prof. dr Jelena Vranešević
Redovna profesorka na odeljenju za pedagogiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Predaje pedagošku psihologiju, razvojnu psihologiju, komunikaciju i konstruktivno rešavanje sukoba, kao i na master studijama razvoj i prava deteta.
16:40 - 18:00
Rad sa roditeljima i decom
Dr Aleksandar Misojčić
Doktor medicine i psihijatar sa velikim kliničkim iskustvom. Osnivač i vlasnik psihoterapijske specijalističke ordinacije Reč u Beogradu. Integriše biološku psihijatriju i psihioterapijski tretman.
SALA 4
10:00 - 11:30
Odgajanje s ljubavlju: Pronalaženje ravnoteže između autoriteta i bliskosti
Spec. psiho-soc. pristupa Ivana Muškinja
Po profesiji specijalista psiho-socijalnog pristupa, u socijalnom radu i sistemski porodični psihoterapeut. Vodi organizaciju koju je osnovao danski porodični psihoterapeut Jesper Jul koja se zove FamilyLab Srbija.
11:45 - 13:00
Interaktivno predavanje “Putem šampiona”: Odnos roditelj-dete-trener
Prof. dr Ljubica Bačanac
Doktorirala je na problemu nasilja u sportu, tj. izučavanju psihosocijalnih i situacionih faktora agresivnog i nasilnog ponašanja trenera, sportista i roditelja sportista. Objavila je preko 100 stručnih i naučnih radova iz oblasti psihologije sporta, više monografija; učestvovala na mnogim domaćim i međunarodnim stručnim i naučnim skupovima.
14:00 - 15:30
Od čitanja deca rastu
Anđelka Ružić
Urednica u izdavačkoj kući Kreativni centar. Dugi niz godina radi na izdanjima namenjenim deci i mladima, kao i na brojnim udžbenicima i priručnicima koji su namenjeni roditeljima, vaspitačima i nastavnicima. Autorka priručnika za kreativno pisanje koji je proglašen za najbolji evropski udžbenik u Frankfurtu na sajmu knjiga 2023.
16:40 - 18:00
Potencijali adolescenata
Msc Dubravka Radusinović
Psiholog i psihoterapeut, kreator i kokreator različitih programa za razvoj empatije i rezilijentnosti, kao i mnogih umetničkih i psiholoških programa koji se obraćaju adolescentima.
SALA 5
10:00 - 11:30
Psihološki otporna deca, kako, kada?
Msc Tea Knežević
Magistarka psihologije, specijalista transakcione analize, psihoterapeut igrom, osnivač i suvlasnica Centra Proventus u Zagrebu.
11:45 - 13:00
Odraz nepovoljnosti u detinjstvu na rizična ponašanja u adolescenciji
Msc Dragica Bogetić
Asistentkinja u nastavi na Univerzitetu u Beogradu, na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, odeljenja za prevenciju i tretman za poremećaj ponašanja.
14:00 - 15:30
Razvoj emocionalne pismenosti u prirodi: Između new age filozofije i nauke
Msc Marija Perić
Diplomirani psiholog sa ekspertizom u oblasti ranog razvoja sa fokusom na razvoj emocionalne pismenosti kod dece. Završila master stidije detinjstva Univerziteta u Eseksu, Ujedinjeno Karljevstvo. Facilatotka programa Podrška, ne perfekcija. Zaposlena u PU “Bambi” u Paraćinu.
16:40 - 18:00
Mentalno snažno dete
Msc Irena Orlović
Završila psiho-socijalno savetovanje na Univerzotetu u Gracu, kao i petogodišnju edukaciju za psihiterapeuta. Osnivač je međunarodne škole Harfa u Splitu - inovativne ustanove koja primenjuje socio-emocionalne programe.